„Wyrzućmy hejtera z Parlamentu!” Ogromna popularność petycji ws. Korwin-Mikkego
– To oczywiste, że kobiety muszą zarabiać mniej niż mężczyźni, bo są słabsze, są mniejsze i mniej inteligentne – stwierdził 1 marca podczas debaty na forum Parlamentu Europejskiego Janusz Korwin-Mikke i wywołał burzę. Kontrowersyjne słowa polityka przez następne dwa dni cytowały największe serwisy informacyjne na świecie. Teraz okazało się, że polski eurodeputowany swoim dowodzeniem wyższości mężczyzn nad kobietami i zasadności gorszego wynagradzania tych drugich podpadł ludziom na całym świecie.
Na portalu Avaaz została stworzona petycja skierowana do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, której autorzy apelują o „wyrzucenie hejtera z Parlamentu”. „Mając na uwadze pełne nienawiści wypowiedzi polskiego europosła Janusza Korwin-Mikkego na temat kobiet i imigrantów oraz wykonanie przez niego nazistowskiego salutu w sali obrad, apelujemy o zawieszenie go w prawach posła. Czyny, których się dopuścił, nie tylko naruszają regulamin Parlamentu, ale także urągają wartościom etycznym całej Unii Europejskiej, których Parlament Europejski ma obowiązek strzec” – wyjaśniają autorzy.
Twierdzą też, że PE może wyrzucić „w każdej chwili” Korwin-Mikkego. „Podpisz petycję. Wezwijmy dziś posłów i posłanki w Europarlamencie, aby usunęli ze swojego grona tego mizogina, rasistę i hejtera” – apelują. Tu jednak należy się wyjaśnienie. Regulamin Parlamentu Europejskiego nie przewiduje możliwości wykluczenia posła.
Jak stanowi art. 166 §2:
Nałożona sankcja może obejmować jeden lub kilka z następujących środków:
- naganę;
- utratę prawa do otrzymywania dziennej diety na utrzymanie przez okres od 2 do 10 dni;
- bez uszczerbku dla prawa do głosowania na posiedzeniu plenarnym i z zastrzeżeniem ścisłego poszanowania w takim przypadku norm postępowania, czasowe zawieszenie uczestnictwa w całości lub w części prac Parlamentu na okres od 2 do 10 następujących po sobie dni, w czasie których obraduje Parlament lub którykolwiek z jego organów, komisji lub delegacji;
- przedłożenie Konferencji Przewodniczących, zgodnie z art. 21, wniosku o zawieszenie lub odwołanie posła z jednej lub więcej funkcji sprawowanych w Parlamencie.